SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Seo en genel tanımıyla arama motoru optimizasyonudur. Arama motorları siteleri belli kriterlere göre sıralamaktadır. Bu kriterlere en iyi şekilde uyum sağlayan siteler, arama motorlarının sırasında en üstte yer almaktadır. Böylece siteler belli kriterler doğrultusunda bir rekabet içerisinde bulunmaktadırlar. Özellikle kar amacı güden siteler için bu yüzden seo, yani arama motorlarında bu sitelerin üst sayfalarda yer almaları oldukça önemli olmaktadır. 

Seo çalışmaları oldukça kapsamlı çalışmalardır. Bu çalışmaların içerisinde daha çok özgünlük çalışmaları ve güncelleme çalışmaları bulunmaktadır. Arama motorları güncel siteleri her zaman ön planda tutmaktadırlar. Bir site ne kadar güncel ise arama motorları o siteleri daha üst seviyelere taşımaktadırlar böylece siteler de internet kullanıcılarına daha iyi hizmet vermektedirler. Bunun yanında özgünlük çalışmaları da site içeriğinin özgün olması çalışmasıdır. Siteler birbirlerinden kopya içerik almakta ve arama motorları bu tür içerikli siteleri direkt olarak yok saymaktadırlar. Bu yüzden de siteler içerik açısından ne kadar güncel olurlarsa o kadar ön plana çıkmaktadırlar. Bu yüzden de makale yazarları bulunmakta ve bu kişiler her sitenin konusuna göre içerik metni yazmaktadırlar. Bunların yanında her sitede güncellenmesi gereken bazı yazılımlar bulunmaktadır. Bu yazılımların belli zamanlarda güncellenmeleri de yine sitenin başarısını artıran bir artı olmaktadır. Seo çalışmaları içerisinde bu yüzden güncelleme çalışmaları da bulunmaktadır. 

Peki, seo çalışmaları ne işe yarar? Seo çalışmaları öncelikle bir sitenin başarısı için gerekli olan ilk adımı oluşturmaktadır. Sitelerin doğal yollarla ziyaretçi kazanmalarını ve böylece e-ticaret puanlarını yükseltmelerini sağlamaktadır. Bunun yanında siteler sitelerin popülaritesi de artmakta ve daha çok takipçisi olmaktadır. İnsanlar artık her konuda olduğu gibi site konusunda da kusursuzu aramaktadırlar ve seo bunu eksiksiz sağlamaktadır. 

Seo çalışmaları birçok şirket ve kişi tarafından yapılmaktadır. böylece seo için belli kriterleri sürekli olarak yakından takip eden bu kişi ve kuruluşlar, seo çalışmalarını eksiksiz olarak yapmakta ve bu kişilere seo uzmanları adı verilmektedir. böylece seo danışmanlığı oldukça yaygın hale gelmiş bir çalışma olarak web site sahiplerinin karşısına çıkmaktadır.